Životopis
Sveti Ivan Zlatousti (grč. Chrysostom), rođen 347. godine u Antiohiji, Siriji, bio je jedan od najistaknutijih crkvenih otaca i nadbiskup Konstantinopola. Ime “Zlatousti” dobio je zbog izuzetne vještine propovijedanja, koja je privlačila i običan narod. Odgajan u kršćanskoj vjeri od strane svoje udovice majke, Ivan je odustao od studija prava kako bi se posvetio teologiji i postao asketski monah. Zbog lošeg zdravlja morao je napustiti monaški život te se vratio u Antiohiju, gdje je 381. postao đakon, a 386. svećenik. U to je vrijeme postao poznat po svojim homilijama, od kojih su mnoge ostale poznate i cijenjene do danas.
Njegovo vrijeme kao nadbiskupa Konstantinopola, od 398. godine, bilo je burno. Njegova kritika bogataša i zloupotrebe bogatstva izazvala je neprijateljstvo među moćnicima, uključujući caricu Eudokiju i nadbiskupa Aleksandrije Teofila. U 403. godini, optužen je na sinodi poznatoj kao “Hrastov sabor”, te je više puta bio prognan. Iako je u progonstvu nastavio aktivno komunicirati sa svojim sljedbenicima, umro je 407. godine na iscrpljujućem putovanju u još dalju izgnanstvenu lokaciju. Njegovi posmrtni ostaci vraćeni su u Konstantinopol 438. godine.
Više o Svecu
Zanimljivosti o svetom Ivanu Zlatoustom
Nadimak “Zlatousti”: Ivan je dobio ovaj nadimak zbog svoje izuzetne elokvencije i vještine propovijedanja. Njegove homilije, koje su bile jasno i jednostavno izložene, bile su popularne među običnim narodom.
Spasenje siromašnih: Jedna od njegovih najpoznatijih tema bila je osuda zloupotrebe bogatstva. Ivan je vjerovao da imovina nije isključivo privatno vlasništvo, već povjerenje dano od Boga te je propovijedao važnost milostinje.
Povezanost s euharistijskom liturgijom: Iako nije potvrđeno da je napisao “Liturgiju svetog Ivana Zlatoustog”, ova liturgija, koja se danas najčešće koristi u Istočnoj pravoslavnoj crkvi, nosi njegovo ime.
Sukob s caricom Eudokijom: Njegov sukob s caricom Eudokijom zbog kritike bogataša rezultirao je njegovim progonstvom.
Homilije protiv Židova: Njegova serija homilija protiv Židova izazvala je kontroverze, jer sadrže vrlo oštru i neprijateljsku retoriku prema židovskoj zajednici, što je dio šireg antižidovskog sentimenta u ranim crkvenim tekstovima.
Dan svetkovine: U Zapadnoj crkvi, blagdan svetog Ivana Zlatoustog slavi se 13. rujna, dok ga Istočna crkva slavi 13. studenoga.
Molitva sv. Ivana Zlatoustog
Usadi svoj strah u moje udove i udijeli mi zauvijek Tvoje posvećenje. Pomozi mi i očuvaj me, vodi moj život u miru i udostoj me da s Tvojim svetima stojim zdesna Tebi, poradi zagovora Tvoje prečiste Majke, Tvojih bestjelesnih služitelja, prečistih sila i svih svetih koji Ti se mile odvijeka. Amen.