Svetkovina
Svetkovina Svete Marije Bogorodice, koja se slavi 1. siječnja, ima duboko teološko i duhovno značenje u Katoličkoj Crkvi. Ona ističe jedinstvenu ulogu Blažene Djevice Marije kao Majke Božje (Theotokos) i odaje počast njezinom božanskom majčinstvu. Ova svetkovina je također povezana s početkom nove godine, simbolizirajući Božji blagoslov za cijelu godinu i zazivanje Marijine zaštite.
Dogma o Mariji kao Bogorodici proglašena je na Trećem općem saboru u Efezu 431. godine. Taj naslov naglašava da je Marija rodila ne samo čovjeka Isusa, nego i pravoga Boga. Isus Krist je samo jedna osoba s dvije neodvojive naravi – božanskom i ljudskom. Time se potvrđuje da je ona zaista Majka Božja, što joj daje posebno mjesto u povijesti spasenja.
Svetkovina Svete Marije Bogorodice ujedno je i proslava osmog dana od rođenja Isusa Krista, kada je, prema židovskom običaju, dobio ime. Prema Evanđelju po Luki (Lk 2, 16-21), pastiri su došli Mariji i Josipu i podijelili im radosnu vijest o Spasiteljevom rođenju, a na osmi dan djetetu je dano ime Isus, što znači “Spasitelj.”
Na ovaj blagdan, Crkva nas poziva da naše živote stavimo pod zaštitu Majke Božje. Vjernici zazivaju njezin zagovor u svojim molitvama, tražeći zaštitu od svakog zla i blagoslov u svakodnevnom životu. Marijino majčinstvo nadilazi ljudsku prirodu, jer je ona Majka Božja i Majka sviju nas, a njezin zagovor kod Boga čini je stalnom posrednicom milosti za sve ljude.
Više o Svetkovini
Svetkovina Svete Marije Bogorodice nije samo teološki temelj kršćanske vjere, već i duhovna poruka nade i mira na početku nove godine. Crkva ovom svetkovinom pozdravlja novu godinu blagoslovom Majke Božje, koja je kroz svoju ulogu donijela mir i spas na svijet. To nije slučajno, jer blagdan Marije Majke Božje pada na prvi dan nove godine, kao znak da cijelu godinu predajemo pod njezinu zaštitu.
Papa Pavao VI. proglasio je Mariju Majkom Crkve na Drugom vatikanskom saboru 1964. godine, čime je dodatno učvrstio njezinu ulogu ne samo kao Majke Isusa, već i kao majke svih vjernika. Papa Pavao VI. također je 1968. godine ustanovio Svjetski dan mira, koji se slavi na isti datum, povezavši tako Marijino majčinstvo s mirom u svijetu. Marijina uloga u povijesti spasenja naglašava njezinu prisutnost kao Majke koja neprestano brine za svoju djecu, vjernike, pružajući im utjehu i pomoć u životnim teškoćama.
Naslov “Bogorodica” posebno je važan jer potvrđuje dogmu da je Isus Krist pravi Bog i pravi čovjek, a Marija nije rodila samo ljudskog Isusa, već i božansku Osobu. To nam daje opravdanje da se Mariji možemo moliti u svim našim potrebama, jer je njezin zagovor uvijek snažan i pun ljubavi.
Crkva nas uči da je Marija uzvišena iznad svih ljudi, ali i dalje ostaje u potpunoj poniznosti pred Bogom. Njeno majčinstvo ulazi u velike tajne Presvetoga Trojstva, a vjernici su pozvani prepoznati ovu milost kao dar koji nadilazi ljudsku prirodu. Bog je Mariji povjerio ulogu da bude Majka Njegova Sina, a time i Majka svih ljudi, i u tom kontekstu treba razumjeti svetkovinu Marije Bogorodice.
Ova svetkovina daje poseban naglasak na obiteljsku i osobnu pobožnost prema Mariji. Crkva potiče vjernike da u Marijinom majčinstvu pronađu utočište i sigurnost, te da kroz molitvu i razmišljanje o njezinom životu jačaju svoju vjeru u Boga. Marijino majčinstvo nadilazi sve zemaljske stvarnosti, jer ona postaje majkom svakoga čovjeka, posrednicom Božje milosti i nositeljicom mira.
Molitve
Pod obranu se tvoju utječemo, sveta Bogorodice,
ne odbij nam molbe u potrebama našim,
nego nas od svih pogibli uvijek oslobodi,
Djevice slavna i blagoslovljena.
Gospođo naša, posrednice naša, zagovornice naša!
Sa svojim nas Sinom pomiri,
svojemu nas Sinu preporuči,
svojemu nas Sinu izruči!
Propovijedi i Tumačenja
Bit i sažetak evanđelja svetkovine Svete Marije Bogorodice. Godina C, Lk 2,16-21. Urednik emisije: vlč. Darko Zgrablić.