Svetac Dana

 Presveto Ime Isusovo

Presveto Ime Isusovo

Blagdan Presvetog Imena Isusova

Blagdan Presvetog Imena Isusova, koji se slavi 3. siječnja, duboko je ukorijenjen u katoličkoj pobožnosti i teologiji. Ime Isus ima posebno značenje u kršćanskoj vjeri jer ono doslovno znači “Bog spašava.” Prema evanđelistu Mateju, anđeo Gospodnji rekao je Josipu: “Nadjenut ćeš mu ime Isus, jer će on spasiti narod svoj od grijeha njegovih” (Mt 1,21). Samim time, Ime Isus nije samo oznaka identiteta, već duboko prožima Isusovu misiju otkupljenja čovječanstva. To ime je izvor beskrajne milosti, blagoslova i zaštite.

Razvoj štovanja Isusova imena

Štovanje Presvetog Imena Isusova proširilo se kroz povijest Crkve, ali svoju najveću popularnost dosegnulo je tijekom srednjeg vijeka. Jedan od najvećih promicatelja ovog štovanja bio je sveti Bernardin Sijenski, talijanski franjevac iz 15. stoljeća. Njegova strast prema Isusovom imenu bila je toliko velika da je poticao ljude da ukrašavaju svoje domove monogramom “IHS,” što je skraćenica za “Isus, Spasitelj ljudi” (lat. Iesus Hominum Salvator). Ovaj znak postao je simbol blagoslova i zaštite, a nosio je duhovnu i materijalnu sigurnost za obitelji koje su ga s vjerom poštovale.

Bernardin je propovijedao s takvom vatrom i žarom da su se događala brojna čuda tijekom njegovih misija. Bolesti su nestajale, neprijatelji su se mirili, a ljudi su osjetili nevjerojatnu snagu u prizivanju Isusova imena. Njegov suputnik, sveti Ivan Kapistran, također je bio predan ovom štovanju, te su zajedno širili pobožnost diljem Europe, a mnoga su čudesa i blagoslovi zabilježeni po zagovoru Presvetog Imena.

Zbog brojnih čuda koja su se događala prizivanjem Isusovog imena, papa Klement VII. uvrstio je blagdan u liturgijski kalendar 1530. godine. Kasnije, papa Inocent XIII. odredio je da se blagdan slavi u cijeloj Crkvi 1721. godine.

Značenje Isusova imena

Teolozi poput svetog Tome Akvinskog i svetog Bernarda od Clairvauxa detaljno su razmatrali značenje imena Isus. Prema svetom Bernardu, samo izgovaranje Isusovog imena ima moć da donese mir u srcu, ispuni dušu ljubavlju i otjera neprijateljske sile. On je zapisao: “Ime Isus je med u ustima, slatka melodija u uhu, radost u srcu.” Sveti Toma Akvinski, s druge strane, opisuje ime Isus kao sredstvo posvećenja, jer ga izgovaramo u sakramentima poput krštenja, što otvara vrata milosti i vječnog života.

Pobožnost prema Presvetom Imenu Isusovu prožeta je vjerom u moć imena. Izgovaranjem tog imena u molitvi, vjernici vjeruju da prizivaju Isusovu prisutnost, njegovu snagu i zaštitu. To ime je, prema učenju Crkve, “ime nad svakim imenom” (Fil 2,9), i u njemu leži snaga spasenja.

Liturgijska praksa i molitve

U katoličkoj liturgiji i pobožnosti, Presveto Ime Isusovo često se zaziva u molitvama. Postoje posebne litanije posvećene Isusovom imenu, koje su službeno priznate i odobrene od strane Crkve. Vjernici mole: “Isuse, Sine Boga živoga, smiluj nam se,” podsjećajući se na Isusovu prisutnost u svakodnevnom životu i njegovu moćnu zaštitu.

Također, u mnogim župama i obiteljima zadržala se tradicija da se pred ikonama ili križem moli molitva Presvetom Imenu Isusovu, posebno u trenucima kušnji, bolesti ili potrebe. Ova pobožnost ima korijene u drevnoj kršćanskoj praksi i potiče vjernike da svakodnevno zazivaju ime Isusovo sa zahvalnošću i ljubavlju.

Više o Blagdanu

Ime Isus ima duboko teološko i duhovno značenje, koje nadilazi jednostavnu identifikaciju osobe. U kršćanskoj tradiciji, ime uvijek nosi poseban smisao, često izražavajući karakter ili misiju osobe koja ga nosi. U slučaju Isusa Krista, ime nosi cijelu bit njegove misije – spasenje svijeta.

Od najranijih vremena, kršćani su vjerovali da izgovaranje Isusova imena donosi blagoslove i zaštitu. Ovaj koncept može se pronaći već u prvim stoljećima kršćanstva, kada su vjernici u tajnosti zazivali Isusovo ime kao znak prepoznavanja i zaštite od progona. Ime Isus simboliziralo je otkupiteljsku moć, kao i ljubav Boga prema čovjeku. U ranokršćanskoj ikonografiji često se nalazi simbol ribe, grčki “Ichthys,” čije su početnice činile akrostih za “Isus Krist, Božji Sin, Spasitelj.”

Kroz stoljeća, Crkva je nastavila naglašavati moć i važnost Isusova imena. U teološkom smislu, ime Isus sa sobom nosi samu prisutnost Boga. To je ime kojem se svi klanjaju i koje svi prizivaju u trenutku smrti ili krize. Sveti Toma Akvinski je zapisao da samo ime Isus ima snagu donositi milost, jer po njemu prizivamo Onoga koji nas spašava.

Štovanje Isusova imena posebno je naglašeno u franjevačkom redu, gdje su sveti Bernardin Sijenski i sveti Ivan Kapistran poticali pobožnost prema ovom svetom imenu. Njihova je poruka bila jednostavna, ali moćna: prizivanjem Isusova imena, vjernici sudjeluju u otajstvu spasenja. Monogram “IHS,” koji su širili diljem Europe, postao je simbol ovog štovanja, ukorijenjen u vjeri da samo ime Isus nosi neizmjernu moć i zaštitu.

Danas se blagdan Presvetog Imena Isusova slavi s posebnim naglaskom na prizivanju Isusove prisutnosti u svakodnevnom životu. Liturgijske molitve, litanije i sakramenti često uključuju zazivanje Isusova imena, čime vjernici sudjeluju u neprekidnoj prisutnosti Božje milosti.

Molitve

Molitva Imenu Isusovu

O dobri Isuse, o slatki Isuse, o Isuse Sine Djevice Marije, pun milosrđa i milosti. O slatki Isuse, smiluj mi se po velikom milosrđu svome.

O predobri Isuse, molim Te zbog predragocjene Krvi tvoje koju si se udostojao na oltaru križa proliti za nas nevoljne grešnike da opereš sva bezakonja naša, udostoj se pogledati na mene bijednog grešnika koji ponizno molim za oproštenje i tvoje presveto ime zazivam. O ime Isus, slatko ime! Ime Isus, ljubljeno ime! Ime Isus, spasonosno ime! Nego što je Isus nego Spasitelj? Isuse, dakle, radi presvetog imena svoga budi za mene Spasitelj, spasi me! O predobrostivi Isuse, ne dopusti da se izgubim, iz ničega si me stvorio i neprocjenjivom svojom krvlju otkupio. O dobri Isuse, neka ne propadam zbog moga bezakonja kad me je već tvoja svemoguća dobrota stvorila.

O premilostivi Isuse, smiluj mi se dok je još vrijeme smilovanja da ne propadnem u vrijeme suda. O predragi Isuse, ako sam ja nevoljni grešnik po tvojoj strašnoj pravdi zaslužio vječne muke zbog svojih grijeha, ufajući se u tvoje neizmjerno milosrđe utječem se Tebi i nadam se da ćeš mi se smilovati, Ti koji si premilosrdni Otac, milostivi Gospodar. O predragi Isuse, koja korist od Krvi tvoje ako padnem u vječno prokletstvo jer Te neće slaviti mrtvi koji padaju u Pakao. O premilosrdni Isuse, smiluj mi se, o preslatki Isuse, oslobodi me, o milosrdni Isuse smiluj se meni grešniku. O Isuse, Isuse, Isuse predobri, primi me u broj svojih odabranika, o Isuse spasenje onih koji Te zazivaju. O Isuse, slatko oproštenje svih grijeha, udjeli mi milost, ljubav, mudrost, čistoću, poniznost, svetu strpljivost u svim mukama, dopusti mi da Te savršeno ljubim, hvalim, da u Tebi uživam, tebi služim, u Tebi se naslađujem ja i svi oni koji zazivaju tvoje presveto ime. Amen.

Propovijedi i Tumačenja

Štovanje Svetog Imena poticalo se primjerom svetog Bernarda iz Clairvauxa, no najveći promicatelji ove pobožnosti bili su sveti Bernardin Sijenski i njegov sljedbenik sveti Ivan Kapistranski. (Katolička enciklopedija) Poslušajte kako fra Ignacije Manfredonija objašnjava značaj i povijest ove pobožnosti.
Ave Maria!

Crkve

miljevci-crkva-Presvetog-Imena-Isusova
Crkva Presvetog Imena Isusovog Manchester
Katedrala Presvetog Imena Isus Raleigh
Previous slide
Next slide

english