Svetac Dana

John Chrysostom (Sveti Ivan Zlatousti)

Sveti Ivan Zlatousti

Životopis

Sveti Ivan Zlatousti (grč. Chrysostom), rođen 347. godine u Antiohiji, Siriji, bio je jedan od najistaknutijih crkvenih otaca i nadbiskup Konstantinopola. Ime “Zlatousti” dobio je zbog izuzetne vještine propovijedanja, koja je privlačila i običan narod. Odgajan u kršćanskoj vjeri od strane svoje udovice majke, Ivan je odustao od studija prava kako bi se posvetio teologiji i postao asketski monah. Zbog lošeg zdravlja morao je napustiti monaški život te se vratio u Antiohiju, gdje je 381. postao đakon, a 386. svećenik. U to je vrijeme postao poznat po svojim homilijama, od kojih su mnoge ostale poznate i cijenjene do danas.

Njegovo vrijeme kao nadbiskupa Konstantinopola, od 398. godine, bilo je burno. Njegova kritika bogataša i zloupotrebe bogatstva izazvala je neprijateljstvo među moćnicima, uključujući caricu Eudokiju i nadbiskupa Aleksandrije Teofila. U 403. godini, optužen je na sinodi poznatoj kao “Hrastov sabor”, te je više puta bio prognan. Iako je u progonstvu nastavio aktivno komunicirati sa svojim sljedbenicima, umro je 407. godine na iscrpljujućem putovanju u još dalju izgnanstvenu lokaciju. Njegovi posmrtni ostaci vraćeni su u Konstantinopol 438. godine.

Više o Svecu

Zanimljivosti o svetom Ivanu Zlatoustom

  1. Nadimak “Zlatousti”: Ivan je dobio ovaj nadimak zbog svoje izuzetne elokvencije i vještine propovijedanja. Njegove homilije, koje su bile jasno i jednostavno izložene, bile su popularne među običnim narodom.

  2. Spasenje siromašnih: Jedna od njegovih najpoznatijih tema bila je osuda zloupotrebe bogatstva. Ivan je vjerovao da imovina nije isključivo privatno vlasništvo, već povjerenje dano od Boga te je propovijedao važnost milostinje.

  3. Povezanost s euharistijskom liturgijom: Iako nije potvrđeno da je napisao “Liturgiju svetog Ivana Zlatoustog”, ova liturgija, koja se danas najčešće koristi u Istočnoj pravoslavnoj crkvi, nosi njegovo ime.

  4. Sukob s caricom Eudokijom: Njegov sukob s caricom Eudokijom zbog kritike bogataša rezultirao je njegovim progonstvom.

  5. Homilije protiv Židova: Njegova serija homilija protiv Židova izazvala je kontroverze, jer sadrže vrlo oštru i neprijateljsku retoriku prema židovskoj zajednici, što je dio šireg antižidovskog sentimenta u ranim crkvenim tekstovima.

  6. Dan svetkovine: U Zapadnoj crkvi, blagdan svetog Ivana Zlatoustog slavi se 13. rujna, dok ga Istočna crkva slavi 13. studenoga.

Molitva sv. Ivana Zlatoustog

Usadi svoj strah u moje udove i udijeli mi zauvijek Tvoje posvećenje. Pomozi mi i očuvaj me, vodi moj život u miru i udostoj me da s Tvojim svetima stojim zdesna Tebi, poradi zagovora Tvoje prečiste Majke, Tvojih bestjelesnih služitelja, prečistih sila i svih svetih koji Ti se mile odvijeka. Amen.

Propovijedi i Tumačenja

Crkve

Samostan svetog Ivana Zlatoustog
Crkca svetog Ivana Zlatoustog, Bronx, N.Y.
Previous slide
Next slide

Film

english